استعلام خلافی خودرو

در این قسمت شما راننده گرامی، می توانید با داشتن بارکد هشت رقمی پشت کارت ماشین(همانند تصویز زیر) خلافی خودرو خود را استعلام نمایید:

مراحل کار :

1- وارد کردن شماره بارکد 8 رقمی
2- پاسخ به سوال امنیتی
3- مشاهده لیست خلافی مربوط به خودرو شماسایر راه های استعلام خلافی خودرو

مالکین خودرو قبلا برای گرفتن خلافی خودرو خود حتما باید به پلیس +10 مراجعه می کردند و به صورت حضوری اقدام به گرفتن برگه خلافی می نمودند اما در حال حاضر راه های دیگری برای استعلام و گرفتن خلافی خودرو وجود دارد که نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد که در ادامه به بررسی این راه ها می پردازیم

راه اول:دریافت خلافی خودرو از طریق وبسایت راهور

با مراجعه به وب‌سایت پلیس راهور http://rahvar120.ir به دریافت برگه خلافی خودروی خود نمایید.

بعد از استعلام میزان تخلفات می توانید از طریق ارتباط با درگاه بانک ملی و با استفاده از شناسه قبض و شناسه پرداخت اقدام به پرداخت مبلغ جرائم خود نمائید

راه دوم:پرداخت خلافی خودرو از طریق کدهای USSD

با هر مدل گوشی که دارید بدون نیاز به اینترنت، می‌توانید با شماره‌گیری کد *110# خلافی خودروی خود را دریافت و سپس پرداخت کنید.

بعد از وارد این کد ،در مرحله بعد ۴ گزینه در گوشی شما نمایش داده می شود که باید عدد 2 یعنی گزینه خدمات راهور را وارد کنید. پس از انتخاب گزینه 2، در ادامه 4 گزینه مربوط به خدمات پلیس راهور نمایش داده می شود که باید عدد 1، یعنی استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید. و در نهایت پس از انتخاب این گزینه باید کد VIN که شماره‌ ۱۷ رقمی پشت کارت خودرو است را وارد کنید.

‌ راه سوم: دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک

برای گرفتن خلافی می توانیم کد 17 رقمی VIN که در کارت ماشین درج شده است را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک نماییم، سپس مبلغ خلافی ،شناسه قبض و شناسه پرداخت برای شما ارسال می شود که شما می توانید جریمه خود را پرداخت نمایید.

روش کم کردن خلافی خودرو واعتراض به خلافی خودرو

اول اعتراض به قبض جریمه است که برای این منظور فرد معترض باید به مرکز اجرائیات منطقه و یا شهرستان محل سکونت مراجعه کند و موضوع شکایت خودر را در منطقه مطرح کند. اینگونه موارد در همان محل قابل رسیدگی و اصلاح هستند.

دوم اعتراض به وضعیت تخلفات است که فرد معترض باید ابتدا به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و در خواست اعتراض دهد. ظرف حداکثر ۲۴ ساعت باید به این موضوع رسیدگی شود و معمولا نتیجه اعتراض در کمتر از چند ساعت اعلام می شود. در این مرکاز افراد دلایل خود برای اعتراض را بیان می کنند. مثل اینکه در زمان وقوع تخلف اصلا در محل حضور نداشته اند و یا توان پرداخت این مبلغ جریمه را ندارند.

اما اگر مبلغ جریمه مورد اعتراض بالای یک میلیون تومان باشد برای اعتراض به جریمه باید به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی مراجعه کنید.

مدارک لازم برای رسیدگی به اعتراض خلافی خودرو

* همراه داشتن اصل کارت شناسایی و اصل سند خودرو
* کارت ملی مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی مالک