استعلام خلافی خودرو

در این قسمت می‌توانید با وارد کردن کد هشت رقمی پشت کارت ماشین (همانند تصویر زیر) خلافی خودروی خود را استعلام نمایید.

استعلام خلافی:

1- وارد کردن شماره بارکد 8 رقمی
2- پاسخ به سوال امنیتی
3- مشاهده لیست خلافی

روش‌های استعلام خلافی خودرو بدون نیاز به مراجعه فیزیکی

با توجه به اینکه پس از گذشت 60 روز، مبلغ جریمه‌های رانندگی دو برابر می‌گردد و همچنین توجه به اینکه پلیس از عبور و مرور خودروهایی که صورت جریمه بیش از یک میلیون تومان دارند جلوگیری می‌کند، پرداخت و تسویه جریمه‌های خودرو از حساسیت بالایی برخوردار است. برای اطلاع از میزان جریمه خودرو، روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم. سابقا تنها راه آگاهی از میزان جریمه خودرو، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 بود اما در حال حاضر، روش‌های غیر حضوری استعلام و پرداخت خلافی نیز در دسترس هستند.

روش اول: استعلام خلافی خودرو از طریق وبسایت راهور

اولین روش استعلام اینترنتی خلافی خودرو که به شما معرفی می‌کنیم از طریق سایت پلیس راهور می‌باشد. با مراجعه به صفحه استعلام خلافی خودرو می‌توانید از میزان جریمه خودروی خود مطلع گردید و با طی مراحل روی سایت راهور، جریمه را به‌صورت اینترنتی پرداخت کنید. از سایت پلیس راهور همچنین می‌توانید از نمره منفی گواهینامه و همچنین امکان فوق‌العاده کاربردی استعلام سابقه تصادفات یک خودرو نیز مطلع گردید.

روش دوم: استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق کد دستوری USSD


با هر مدل گوشی که در اختیار دارید بدون نیاز به اینترنت، می‌توانید با شماره‌گیری کد *110# خلافی خودروی خود را دریافت و سپس پرداخت کنید.

بعد از وارد کردن این کد، چهار گزینه برای شما نمایش داده می‌شود که بایستی عدد 2 یعنی گزینه خدمات راهور را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه، چهار گزینه مربوط به خدمات پلیس راهور نمایش داده می‌شود که بایستی عدد 1، یعنی استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید. در نهایت پس از انتخاب این گزینه با وارد کردن کد VIN که شماره‌ ۱۷ رقمی پشت کارت خودرو است می‌توانید از میزان جریمه مطلع گردید.

روش سوم: استعلام خلافی خودرو از طریق پیامک

برای گرفتن خلافی می توانیم کد 17 رقمی VIN که در کارت ماشین درج شده است را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک نماییم، سپس مبلغ خلافی ،شناسه قبض و شناسه پرداخت برای شما ارسال می شود که شما می توانید جریمه خود را پرداخت نمایید.

روش چهارم: استعلام خلافی با تلفن

برای استعلام میزان جرایم خودرو از طریق تلفن، با شماره 88288888 تماس بگیرید و طبق راهنمایی‌های تلفن گویا، مراحل استعلام را طی کنید.

روش اعتراض به خلافی خودرو و کاهش آن

اول اعتراض به قبض جریمه است که برای این منظور فرد معترض باید به مرکز اجراییات منطقه و یا شهرستان محل سکونت مراجعه کند و موضوع شکایت خودر را در منطقه مطرح کند. اینگونه موارد در همان محل قابل رسیدگی و اصلاح هستند.

دوم اعتراض به وضعیت تخلفات است که فرد معترض باید ابتدا به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کرده و درخواست اعتراض دهد. ظرف حداکثر ۲۴ ساعت به این موضوع رسیدگی می‌شود و معمولا نتیجه اعتراض در کمتر از چند ساعت اعلام می‌گردد. اگر مبلغ جریمه مورد اعتراض، بالای یک میلیون تومان باشد برای اعتراض به جریمه باید به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی مراجعه کنید.

مدارک لازم برای رسیدگی به اعتراض خلافی خودرو

** همراه داشتن اصل کارت شناسایی و اصل سند خودرو
** کارت ملی مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی مالک

با طی کردن هر کدام از روش‌های بالا می‌توانید از جریمه خودروی خود مطلع شده و خلافی خودرویتان را پرداخت نمایید.