معضل کمبود جای پارک چگونه کاهش می یابد؟

بازدید : 4440

  

دغدغه جای پارک یکی از مشکلاتی است که اکثر شهروندان و رانندگان با آن روبرو هستند، این مشکل تقریبا در همه شهرهای بزرگ وجود دارد. از این رو پیدا کردن راه حل هایی برای از بین بردن و یا کم کردن این مشکل یکی از اولویت‌های مدیران شهری است.

هرجا معضل و مشکلی باشد برای کسب و کارهای مرتبط فرصتی پیش می آورد تا راه حل هایی ارائه دهند و از این طریق کسب درآمد کنند.

در سال های اخیر استارتاپ ها از پیشروهای جویندگان راه حل برای مسئله و مشکل به حساب می آیند و ثابت کردند که با استفاده از متدولوژی استارت آپ می توان با هزینه کمتری به راه حلهای مناسب رسید.

ما یک تیم پنج نفره از سال ۹۵ به دنبال پیدا کردن راه حلی برای مشکل کمبود جای پارک بودیم که از اسفند سال ۹۶ استارتاپ الوپارک را با 6 نفر فول تایم راه اندازی کردیم، در این مدت نزدیک به ۲ سال، پیش فرض ها و تخمین‌های خودمان را ارزیابی کردیم، همچنین راه حل ها و روش های مختلف که در دنیا برای این مشکل پیشنهاد و انجام شده است را نیز ارزیابی کردیم.

در حال حاضر با حدود ۸۰ پارکینگ همکاری داریم و تا امروز در حدود پنج هزار مشتری از الوپارک استفاده کرده اند با استفاده از تجربیاتی که در این مدت به دست آورده ایم به نظر می‌رسد برای حل و یا کاهش معضل کمبود جای پارک چند راه وجود دارد که در زیر به آنها می پردازیم:

خودورها برای دو وضعیت توقف طولانی مدت و توقف کوتاه مدت نیاز به فضای پارک دارند
توقف طولانی مدتمعمولا خودرو ها در دو جا توقف طولانی مدت دارند، یکی در محل سکونت فرد و یکی در محل کار فرد

راه حل ایده آل برای کاهش این معضل برای توقف طولانی مدت این است که به ازای هر خودرو در محل سکونت و محل کار فرد یک جای پارک تامین شود ولی دست یافتن به این راه حل ایده آل ممکن نیست.

توقف کوتاه مدتتوقف های کوتاه مدت برای تردد های معمول روزانه صورت می گیرد راه حل ایده آل برای این نوع توقف هم آن است که به ازای هر خودرو در خیابان و پارکینگ های عمومی کنار خیابان، یک جای پارک موجود باشد و باز این راه حل آرمانی هم عملی نیستپس راه

 

راه حل قابل انجام و ممکن چیست؟

1- استفاده بهینه از جای پارک های موجود( در پارکینگ های عمومی، پارکینگ های خصوصی، جای پارک کنار خیابان)

2- مدیریت عرضه و هدایت تقاضای جای پارک

طبق بررسی الو پارک در حال حاضر فضای پارک های موجود در پارکینگ های عمومی به صورت بهینه مورد استفاده قرار نمیگیرد که این شامل ساعت های پرتردد روز و معابر پرترافیک نیز می باشد یعنی زمانی که رانندگان به دنبال جای پارک هستند در همان نزدیکی برخی از پارکینگ ها فضای خالی دارند، دلیل عمده و اصلی به وجود آمدن این مشکل، نبود سیستمی برای ارتباط دادن این عرضه و تقاضا به یکدیگر می باشد.

همچنین طبق بررسی و تجربه الوپارک، در حال حاضر بخشی از دارندگان فضای پارک در پارکینگ های خصوصی شامل مجتمع های مسکونی، شرکت ها، سازمان ها، مدرسه ها و هتل ها در برخی از روزهای هفته این تمایل و ظرفیت را دارند که فضای پارک خود را در اختیار متقاضیان قرار دهند و از این طریق کسب درآمد کنند ولی سیستمی که بتوان از طریق آن این ظرفیت را با متقاضیان به اشتراک گذاشت وجود ندارد.

به نظر می‌رسد یک سیستم و پلت فرم اشتراک فضای پارک عمومی و خصوصی که بتواند این عرضه و تقاضا را به هم متصل کند برای حل مشکل کمبود جای پارک کمک قابل توجهی می کند، همچنین این سیستم باید بتواند به متقاضیانی که میتوانند زمان تقاضای خود را جابجا کنند پیشنهادهای انگیزاننده ای مانند تخفیف بدهد تا آنها تقاضای خود را به ساعات کم تردد شیفت دهند.

 ما در الوپارک این پلتفرم نرم افزاری و سخت افزاری را آماده کردیم و در اختیار هردوطرف این پلتفرم قرار دادیم طوری که دارندگان جای پارک عمومی و خصوصی می توانند آن را از طریق الوپارک به اشتراک بگذارند و متقاضیان جای پارک از آن استفاده کنند.


 


نویسنده : تیم محتوای الوپارک

برچسب ها

رزرو آنلاین جای پارک پارکینگ کاهش معضل کمبود جای پارک راه حل