عوارض خودرو

بازدید : 149291

عوارض خودرو، مالیاتی است که به صورت سالیانه بر همه شهروندانی که مالک خودرویی هستند اعمال می‌گردد. این عوارض که توسط شهرداری‌ها از دارندگان خودرو‌ها اخذ می‌گردد، هم به خودروهای تولید داخل و هم به خودروهای وارداتی تعلق می‌گیرد. سایر شرایط و ضوابط عوارض سالیانه خودرو را در ادامه می‌خوانید.

*** توجه داشته باشید که عوارض سالیانه خودرو متفاوت از «عوارض آزادراهی خودرو» می‌باشد.

تعرفه عوارض خودرو

مبلغ عوارض سالیانه برای هر خودرو متفاوت است.

ملاک محاسبه مبلغ و تعرفه بندی عوارض سالیانه خودروها (از ابتدای سال 98)، 1.5 در هزار یا 0.15 درصد از قیمت خودرو می باشد.

*** تا پیش از سال 98، تعرفه عوارض، به میزان 1 در هزار از قیمت خودرو محاسبه می‌شد.

مبنای محاسبه مبلغ عوارض سالیانه خودروهای سواری تولید داخل، قیمت فروش کارخانه و برای خودروهای وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی می‌باشد که سالانه براساس آخرین مدل خودروها توسط محاسبه می‌گردد.

*** به عنوان مثال، اگر قیمت آخرین مدل خودروی شما در این تعرفه، صد میلیون تومان محاسبه شده باشد، عوارض سالیانه خودروی شما مبلغ 150 هزار تومان در نظر گرفته خواهد شد.

 

عدم پرداخت به موقع عوارض سالیانه خودرو

عدم پرداخت به موقع عوارض سالیانه خودرو، جریمه‌ای 2 درصدی به ازای هر ماه در پی خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر مالک خودرویی، پرداخت عوارض خودرو را سه ماه به تاخیر بیندازد مشمول 6 درصد جریمه دیرکرد پرداخت عوارض می‌گردد. این مقدار، به عوارض سال آتی خودرو افزوده خواهد شد.

 

پرداخت اینترنتی عوارض سالیانه خودرو

برای پرداخت عوارض خودرو به صورت اینترنتی می‌توانید از «قسمت عوارض خودرو سایت شهرداری» اقدام نمایید. برای این منظور، مراحل زیر را طی نمایید.

1 وارد کردن اطلاعات خودرو شامل: شناسه خودرو(شماره VIN درج شده در پشت کارت ماشین)، کد ملی مالک خودرو، شماره پلاک ماشین و شماره موبایل و وارد کردن کد نمایش داده شده در کادر پایانی. کادر مربوط به وارد کردن پست الکترونیکی اجباری نیست.

2 در این مرحله، کد امنیتی پیامک شده برای شماره موبایلی که وارد کردید را بنویسید. مشخصات خودرو در این مرحله نمایش داده می‌شود. در صورت صحت اطلاعات، بر روی ادامه کلیک کنید.

3 نمایش میزان عوارض خودرو و پرداخت عوارض

4 پس از تکمیل فرآیند پرداخت، گواهی مفاصاحساب خود را دانلود نمایید.

*** این گواهی(پرینت فایل دریافتی) جهت نقل و انتقال خودرو در خصوص مفاصاحساب شهرداری قابل استناد و دارای وجهه قانونی می‌باشد.

*** عوارض موتورسیکلت نیز با همین روش از این سایت قابل پرداخت است.

 

استعلام و پرداخت عوارض خودرو به صورت حضوری

پرداخت عوارض سالیانه خودرو به صورت حضوری از طریق مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر و یا دفاتر پیشخوان خدمات دولت قابل انجام است.

همچنین در صورتی‌که اطلاعات نمایش داده شده و یا میزان مبلغ بدهی اعلامی در سامانه، مغایر با اطلاعات خودروی شما بود و یا با پیام خطا روبه‌رو شدید و اطلاعات و میزان بدهی وسیله نقلیه شما نمایش داده نشد، با در دست داشتن مدارک مالکیت و اسناد پرداختی گذشته به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه نمایید.

 

نویسنده : تیم محتوای الوپارک

برچسب ها

عوارض خودرو عوارض سالیانه خودرو تعرفه عوارض خودرو سال 98 پرداخت اینترنتی عوارض سالیانه خودرو پرداخت حضوری