طرح ترافیک، قوانین خرید، ساعت و محدوده طرح ترافیک

بازدید : 28523


طرح ترافیک تهران، قانونی است برای کنترل عبور و مرور خودروها به مناطق مرکزی شهر تهران.

خودروهایی که در محدوده طرح ترافیک تردد می‌نمایند، ملزم به پرداخت عوارض ورود به این محدوده هستند. همچنین طرح کنترل آلودگی هوا که محدوده یا رینگ دوم طرح محسوب می‌شود نیز قوانین مجزایی دارد که در ادامه، جزییات کامل این دو طرح را به تفصیل در اختیارتان قرار داده‌ایم.

خرید طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا(طرح زوج و فرد سابق)

طرح ترافیک:

هر فردی که قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را با خودروی شخصی داشته باشد می‌بایست مراحل زیر را طی نماید:

  •   ثبت نام در سامانه تهران من و ثبت اطلاعات خودرو
  •  شارژ حساب شهروندی به صورت آنلاین

جزییات مهم در خرید طرح ترافیک:

*** خرید سالانه طرح ترافیک، دیگر وجود ندارد. خرید به این صورت است که پنجشنبه هر هفته، امکان خرید طرح ترافیک به مدت حداکثر یک هفته و با عنوان "رزرو طرح ترافیک"، برای همه افراد، باز می‌گردد. قابل ذکر است که به لحاظ قیمتی، هیچ تفاوتی بین خرید یک باره کل هفته و رزرو روزانه وجود ندارد.

*** رزرو روز ورود به طرح، الزامی نیست. کسر هزینه از حساب شهروندی (در صورت موجودی کافی)، پس از تردد در طرح، به‌طور خودکار انجام می‌پذیرد.

*** در صورت عدم رزرو و تردد در طرح، می‌توانید تا یک ماه پس از تردد، با شارژ حساب شهروندی در سایت تهران من، بدهی خود را به‌صورت آنلاین تسویه نمایید. در غیر این‌صورت (عدم شارژ تا یک ماه بعد از تردد) از طریق پلیس راهور اعمال قانون (جریمه) صورت خواهد گرفت.

*** در صورت انجام رزرو و عدم تردد در محدوده طرح ترافیک، مبلغ کسر شده بابت آن روز، حداکثر تا دو هفته بعد به حساب شهروندی باز خواهد گشت.

*** علاوه بر سایت تهران من، می‌توانید اپلیکیشن تهران من را هم بر روی گوشی خود نصب کنید. همچنین با کد دستوری #6 *137* هم می‌توانید حساب شهروندی خود را شارژ نمایید. و هزینه ورود به طرح از همین حساب به صورت اتوماتیک کسر خواهد گردید.

طرح کنترل آلودگی هوا

هر راننده‌ای که قصد ورود به محدوده طرح کنترل آلودگی هوا را با خودروی شخصی داشته باشد می‌بایست مراحل زیر را طی نماید:

  • ثبت نام در سامانه تهران من و ثبت اطلاعات خودرو
  •  شارژ حساب شهروندی به صورت آنلاین

*** همه خودروهای پلاک تهران، در هر فصل از سال، 20 روز (برای خودروهای پلاک شهرستان 15 روز) سهمیه آزاد تردد در طرح کنترل آلودگی هوا دارند. حتما توجه داشته باشید که استفاده از همین سهمیه آزاد نیز، منوط به ثبت نام و ثبت اطلاعات خودرو در سایت شهرداری تهران است.

*** سهمیه 20 روز تردد فقط جهت تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا است و در صورت تردد در محدوده طرح ترافیک تردد ثبت و مبلغ تعرفه بر اساس ساعات ورود و خروج لحاظ خواهد شد.

*** در صورتی که از سهمیه 20 روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا استفاده نکنید قابل انتقال به فصل بعد نخواهد بود.

*** سهمیه ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا: شهروندان ساکن محدوده طرح کنترل آلودگی هوا می‌توانند هر روز تا قبل از ساعت 08:30 و بعد از ساعت 17 در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا یک تردد داشته باشند.

محاسبه قیمت طرح ترافیک

قیمت طرح ترافیک، به سه عامل بستگی دارد:

1.  نوع معاینه فنی خودرو: اگر خودروی شما معاینه فنی برتر داشته باشد، مشمول تخفیف قیمت طرح ترافیک می‌شوید. (مراحل و مراکز اخذ معاینه فنی)

2.  ساعت ورود به/خروج از طرح ترافیک. اگر در ساعت‌های پیک ترافیک وارد و یا خارج شده باشید می‌بایست مبلغ بیشتری برای طرح بپردازید.

*** دقت داشته باشید که طرح ترافیک از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 6:30 صبح آغاز می‌شود و تا ساعت 7 بعدازظهر ادامه دارد. همچنین روزهای پنجشنبه، ورود به طرح ترافیک آزاد است و طرح ترافیک اجرا نمی‌گردد.

*** تفاوت با طرح کنترل آلودگی هوا: طرح کنترل آلودگی هوا در روزهای پنجشنبه نیز از ساعت 6:30 تا 13 دایر می‌باشد.

*** دیگر نمی‌توان طرح ترافیک ساعتی تهیه کرد. عوارض تردد (ورود یا خروج) با توجه به زمان ثبت توسط دوربین‌ها محاسبه می‌شود و در ساعات اوج ترافیک (قبل از 10 صبح و بعد از ساعت 16) بیشترین تعرفه محاسبه می‌شود.

3.  داشتن سهمیه‌های خاص. سهمیه‌هایی نظیر ساکنان محدوده‌های طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا.

*** ساکنان این مناطق می‌بایست ابتدا در سامانه تهران من اطلاعات شخصی و خودروی خود را به همراه اطلاعات محل سکونتشان وارد کنند. برای این کار باید به قسمت شرایط خاص شهروندان در منوی خدمات طرح ترافیک مراجعه و سپس گزینه ساکنان محدوده طرح ترافیک را انتخاب کنید. پس از ثبت اطلاعات در سایت، با در دست داشتن مدارک ملکی (سند مالکیت و یا قرارداد اجاره هولوگرام دار) و همچنین فیش‌های پرداخت و تسویه عوارض نوسازی و پسماند همان واحد مسکونی،به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنید تا مدارک آن‌ها تایید گردد.

*** توجه مهم: تنها یک خودرو برای ساکنان و اهالی داخل محدوده طرح ترافیک قابل ثبت می باشد. اما با این حساب که حتما باید صاحب حساب کاربری و صاحب سند یکی باشد، خودرو می تواند به نام پدر، مادر، فرزند و یا همسر مالک منزل مسکونی باشد.

*** ساکنان محدوده طرح ترافیک برای استفاده از معافیت خود، باید تنها یک بار تا قبل از ساعت 8:30 از محدوده خارج و یک بار هم بعد از ساعت 17 وارد طرح شوند.

*** خودروهای آژانسی و وانت بارها در صورت ثبت و تایید در سیستم، می‌توانند از تخفیف در تردد در محدوده‌های طرح استفاده کنند.

نحوه محاسبه قیمت طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا در جدول زیر آورده شده است. دقت داشته باشید که مهم نیست چند دقیقه داخل محدوده طرح هستید یا چند ساعت، ملاک تعیین مبلغ تردد در طرح ترافیک، صرفا زمان ورود و خروج به این محدوده می‌باشد.

 

*** توجه داشته باشید که قیمت تردد در طرح کنترل آلودگی هوا، مازاد بر سهمیه آزاد، نصف قیمت‌های تردد در طرح ترافیک می‌باشد.
*** محاسبه آنلاین مبلغ تردد خودروی شما در طرح ترافیک از سایت تهران من

محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا(زوج و فرد سابق)

محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا همانند گذشته خواهد بود:

محدوده طرح ترافیک

از شمال به خیابان‌های فاطمی و مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر، از شرق به خیابان‌های شریعتی و سپاه و 17 شهریور

طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) (رینگ یا محدوده دوم)

از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت، از غرب به بزرگراه‌های چمران و نواب صفوی

 

یکی از مواردی که همواره ذهن ترددکنندگان در محدوده‌های طرح را به خود مشغول می‌کند، بحث جای پارک خودرو و پارکینگ‌های عمومی این محدوده‌هاست. در پایان، لیستی از پارکینگ‌های داخل طرح و یا چسبیده به آن را قرار داده‌ایم. این‌پارکینگ‌ها را می‌توانید از طریق الوپارک رزرو نمایید تا در زمان ورود به محل، نگرانی از بابت پر بودن ظرفیت و جای پارک نداشته باشید.

 

پارکینگ های نزدیک به طرح کنترل آلودگی هوا

پارکینگ عمومی مرزبان. خیابان ستارخان، بعد از خیابان بهبودی

پارکینگ های داخل طرح کنترل آلودگی هوا

پارکینگ عمومی رضوان. محدوده خیابان استاد حسن بنا، خیابان بنی هاشم.

پارکینگ عمومی بنی هاشم. محدوده خیابان استاد حسن بنا، خیابان بنی هاشم.

پارکینگ امپراطور پایتخت. میدان قزوین، خیابان قزوین.

پارکینگ ایروانی. میدان حق شناس، قبل از پل جوادیه، خیابان ایروانی(خیابان رباط کریم).

پارکینگ های نزدیک به طرح ترافیک

پارکینگ عمومی طبقاتی مهرسان. کارگر شمالی، بالاتر از فرصت، کوچه مستعلی

پارکینگ های داخل طرح ترافیک

پارکینک درّ محمدیه. میدان محمدیه

پارکینگ کسری. خیابان جمهوری، بعد از سه راه جمهوری، کوچه شهریار

پارکینگ طبقاتی طالقانی. خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع طالقانی، خیابان نقدی

پارکینگ چهل ستون. خیابان بهار، نرسیده به خیابان سمنان

نویسنده : تیم محتوای الوپارک

برچسب ها

طرح ترافیک طرح ترافیک تهران طرح زوج و فرد طرح کنترل آلودگی هوا محدوده طرح ترافیک قیمت طرح ترافیک خرید طرح ترافیک