جای پارک و پارکینگ در سایه فناوری

بازدید : 506

روند استفاده از تکنولوژِی در حل مسائل گوناگون، هر روز با سرعت بیشتری به پیش می‌رود. به لطف رشد فناوری، ابزارهای نوین، امکان اندیشیدن و پیاده‌سازی راهکارهای نوآورانه را برای مسائل گوناگون فراهم کرده‌اند و به‌طور مستمر، راه‌حل‌های جدیدی برای مسائل گذشته عرضه می‌شود.
شهروندان در مواجهه با پدیده‌های مختلف، تبدیل به کاربرانی هوشمند گشته‌اند که دیگر با راهکارهای سنتی به وجد نمی‌آیند. کاربر هوشمند به تعامل با تکنولوژی خو گرفته و ایده‌هایش را در عرصه عمل نیز قابل انجام می‌پندارد و حالا این، شهر است که نیاز دارد تا برای هماهنگی با شهروندش هوشمند گردد.

از مصائب سنتی که در شهرهای زیادی به یک معضل بزرگ تبدیل شده است، ترافیک عمومی و معضل یافتن جای پارک است. کمبود جای پارک، یکی از مهمترین مسائلی است که شهروندان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و البته راهکارهای متفاوتی برای حل آن ارائه شده است. یکی از این راهکارها که در بستر پیشرفت فناوری محقق شده است، پارکینگ‌های هوشمند هستند. پارکینگ هوشمند، پارکینگی است که ورود و خروج خودروها و در دسترس بودن یا نبودن مکان‌های پارک خودرو در آن به‌صورت هوشمند رصد می‌گردد. 
اما کاربری سیستم‌های هوشمند در پارکینگ‌ها تنها به راه‌حل‌های مکانیکی محدود نمی‌گردد. در دنیای امروز، تعاریف هوشمند بودن، مهم‌ترین معیار هوشمندی یک مجموعه را، چگونگی تعامل آن با کاربرانش قلمداد می‌کنند. ویژگی‌هایی نظیر دسترسی به مدیریت ورود و خروج برای هر کاربر، قابلیت پرداخت هزینه به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور فیزیکی در مکان پارکینگ، امکان دریافت اشتراک پارکینگ به‌صورت آنلاین، استعلام قیمت برای بازه زمانی مشخصی که خودرو در پارکینگ حضور خواهد داشت، عدم نیاز به پرداخت هیچ هزینه دیگری در پارکینگ و نهایتا امکان رزرو آنلاین جای پارک.
به این ترتیب، کاربر، بابت زمان حضور در پارکینگ، تکمیل بودن ظرفیت پارکینگ و یا پرداخت هرگونه هزینه اضافه نگرانی نخواهد داشت و به‌کارگیری سیستم‌های هوشمند مدیریت پارکینگ، تجربه استفاده از آن را برای کاربران به سطحی بالاتر ارتقا خواهد داد.

نویسنده : تیم محتوای الوپارک

برچسب ها

جای پارک پارکینگ پارکینگ هوشمند پارکینگ آنلاین تکنولوژی