بهره‌وری در سفرهای شهری

بازدید : 4029

بهره‌وری از مقوله‌هایی است که هم در سطح کلان و هم در سطح خرد و در زندگی تک تک افراد جامعه، مورد اقبال است. بهره‌وری به معنای بهینه‌سازی و افزایش بازدهی یک فرآیند است. این تعریف شامل امور مدیریتی، قانون‌گذاری، تجارت، صنعت و دیگر موارد کلان می‌گردد. در سطح خرد نیز، هر فرد در اجتماع، در پی دستیابی به بالاترین بهره‌وری و رسیدن به بیشترین بازده در امور زندگی فردی از قبیل ارتباطات، دخل و خرج و زمان صرف‌شده برای انجام کارهایش است. شاید بیشترین نمود بهره‌وری و بارزترین مصداق آن، مسائل مالی و اقتصادی باشد ولی باید توجه داشت که بهره‌وری، در همه زمینه‌ها، امری تاثیرگذار و مستمر می‌باشد.

افراد بر مبنای نتایج دلخواه، رفتارهای کوچک و بزرگ خود را شکل و انتظارات خود را تطبیق می‌دهند؛ اما مسائلی هم وجود دارند که همه یا بخش بزرگی از یک اجتماع را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند و یک فرد به تنهایی در این مسائل فراگیر چندان تاثیرگذار نیست. افراد در مواجهه با این‌گونه مسائل، حس عدم تاثیرگذاری را تجربه می‌کنند به این معنی که در حساب و کتاب‌های خود، راهگشایی برای آن را از عهده خود خارج می‌پندارند. به این ترتیب، همه چشم به جای دیگری دارند و عملا کسی کاری برای حل آن فرآیند بی بازده انجام نمی‌دهد.

معضل جای پارک یکی از این موارد است که هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند آن را حل کند و گویی همه به ناچار آن را پذیرفته‌اند.

به مناسبت روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف، نگاهی انداخته‌ایم به اثرگذاری الوپارک در بهینه‌سازی فرآیند یافتن جای پارک.

هر کدام از کاربران الوپارک، به انگیزه رهایی از رنج جستجوی جای پارک در خیابان به این سامانه ملحق شده‌اند اما همه کاربران، توامان در کنار الوپارک، با توجه به ظرفیت‌های جدید و ابتکارات به کار رفته، مجموعه‌ای را شکل داده‌اند که به مرور، تاثیرات خود را بر کل مسئله جای پارک آشکار می‌سازد.

تا به حال، بیش از یازده هزار جای پارکینگ با استفاده از سامانه آنلاین الوپارک رزرو شده است. با توجه به اینکه طبق آمار، میانگین زمان پیداکردن جای پارک بیش از 20 دقیقه می‌باشد، ارزش زمانی صرفه‌جویی شده از کاربران الوپارک تا کنون معادل 3700 ساعت می‌باشد.

همچنین بر طبق آمار، هر خودرو در شهر در هر ساعت، حدود 10 لیتر بنزین مصرف می‌کند. این یعنی 37 هزار لیتر بنزین به ارزش 37 میلیون تومان نیز از کاربران الوپارک تنها با در نظر گرفتن مصرف سوخت کاربران صرفه‌جویی گردیده است. همچنین این میزان صرفه‌جویی، معادل کاشت 8500 درخت هم می‌باشد.

همگی این‌ها، در نتیجه به کار گیری و ارتباط تمامی کابران با سامانه الوپارک اتفاق افتاده است و این تجمیع است که الوپارک را قادر ساخته تا بتواند قدمی هرچند کوچک در راستای بهینه‌سازی و بهره‌وری فرآیند یافتن جای پارک بردارد.

نویسنده : تیم محتوای الوپارک

برچسب ها

جای پارک پارکینگ بهره وری