اطلاعات پارکینگ ها و مسیرهای تردد زائرین اربعین97

بازدید : 488


در این ایام بخشی از هموطنان عزیزمان با وسایل نقلیه شخصی به سمت مرزهای کشور برای سفر زیارتی اربعین حرکت می‌کنند و یکی از دغدغه فکریشان پیدا کردن جای پارک برای وسیله نقلیه خود می‌باشد و با توجه به اینکه  الوپارک در حوزه جای پارک و پارکینگ فعالیت می‌کند در این راستا برآن شدیم تا درباره ی گذرگاهای منتهی  به کشور عراق  و وضعیت راهها و پارکینگ ها اطلاعاتی را به زائران امام حسین علیه الاسلام ارائه دهیم.


گذرگاه ها و مرزهای مجاز ورود و خروج
در ایام اربعین مرزهای مجاز مهران، شلمچه و چذابه پذیرای زائران این سفر معنوی می‌باشند.
مرز مهران
شهر مهران در بخش غربی استان ایلام قرار دارد و فاصله آن تا ایلام 85 کیلومتر می‌باشد.
زائرانی که از مهران وارد کشور عراق می‌شوند پس از عبور مناطق زرباطیه و شهر کوچک بدره، وارد شهر کوت، نعمانیه، شوملی، دیوانیه و شامیه وارد شهر نجف  می‌شوند.
طول این مسیر از پاسگاه مرزی زرباطیه تا بازرسی ورودی نجف 302 کیلومتر است.

                                                                             

نرخ خدمات پارکینگ ها در مرز مهران


پارکینگ اربعین:
به نقل ازاحمد مرادپور مسئول روابط عمومی شهرداری مهران گفت: به ازای پارک خودرو به مدت ۸ شبانه‌روز، در پارکینگ اربعین مبلغ ۴۰ هزار تومان دریافت می‌شود.(مشاهده مشخصات پارکینگ)

پارکینگ پایانه برکت:
هزینه پارکینگ برای 8 شبانه روز مبلغ 40 تومان می باشد.
هزینه ورودی اتوبوس در پایانه برکت مبلغ ۲۰هزار تومان است.
(مشاهده مشخصات پارکینگ)

با توجه به کارهای صورت گرفته در پایانه برکت  و پارکینگ اربعین، وضعیت مناسبی نسبت به سال گذشته در حوزه زیر ساخت های مرزی در حال انجام است.
 امسال در جهت رفاه حال زوار سکوهای پارک سوار، مرمت روشنایی و آبرسانی، تعمیر سرویس های بهداشتی، نشانه گذاری و آسفالت خیابانهای دسترسی،  انجام شده است


مرز شلمچه
                                                               این منطقه در غرب شهر خرمشهر و نزدیک‌ترین نقطه مرزی به شهر بصره در کشور عراق می‌باشد. فاصله آن تا خرمشهر 15 کیلومتر و تا بصره 20 کیلومتر است.
زائرانی که از این منطقه وارد کشور عراق می‌شوند، پس از عبور از منطقه شلمچه و تنومه وارد شهر بصره شده و پس از آن به سماوه و نجف می‌رسند.
طول مسیر از شلمچه تا نجف تقریباً 460 کیلومتر می‌باشد.


ولی الله حیاتی چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت:امنیت پارکینگ خودروها از سوی نیروی انتظامی تامین شده ضمن اینکه سامانه روشنایی محوطه پارکینگ نیز از سوی اداره برق خرمشهر تامین شده است.
وی به پیش بینی قطار محلی برای انتقال زائران اربعین از ایستگاه راه آهن خرمشهر به نقطه صفر مرزی اشاره کرد و اظهار داشت:

11 رام قطار برای جابجایی ریلی زائران به مرز شلمچه فعال شده و ناوگان حمل و نقل عمومی عراق نیز کار جابجایی زائران تا بصره و شهرهای نجف و کربلا را انجام می دهند.
چهار فروند کشتی نیز از طریق مرز آبی زائران را از خرمشهر به بصره منتقل می کنند ضمن اینکه ناوگان حمل و نقل جاده ای نیز برای انتقال زائران به خرمشهر فعال شده است.
13 هزار خادم و حدود 450 موکب حسینی در مرز شلمچه در ایام اربعین حسینی از میدان مقاومت خرمشهر تا پایانه مرزی شلمچه کار خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی را برعهده دارند. 
مرزهای شلمچه و چذابه 2 گذرگاه مرزی تردد زائران اربعین حسینی در استان خوزستان می باشند. گذرگاه مرزی شلمچه در 15 کیلومتری خرمشهر قرار دارد.


رضا نجاتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تاکنون در هر دو مرز چذابه و شلمچه ۱۰۴ هکتار پارکینگ انجام شده و همچنین ۶۰ هکتار در حال اجرا است.پارکینگ ها به سیستم روشنایی، دوربین مداربسته و امکانات لازم مجهز هستند.
سخنگوی ستاد اربعین خوزستان تصریح کرد: پارکینگ های چذابه و شلمچه طی برگزاری مزایده ای به بخش خصوصی واگذار شده است.
نجاتی در خصوص قیمت پارکینگ ها گفت: قیمت پارکینگ ها هنوز اعلام نشده است.
وی در پایان گفت: اجرای سه هزار دستگاه روشنایی برای چذابه، استقرار پایگاه های امدادی در مسیر تردد زائران در هر دو مرز، فعال شدن چهار پایگاه در مبادی ورودی استان و همچنین راه اندازی بیمارستان صحرایی با ارتش از جمله اقدامات انجام شده ستاد اربعین است.

مرز چذابه 
                                                                 تنگه چذابه در 17 کیلومتری شمال غربی شهر بستان استان خوزستان قرار دارد. زائران پس عبور از منطقه چذابه ، شیب و مشرح، وارد شهر العماره، سپس شهر فجر و منطقه عفک، دیوانیه، شافعیه، شامیه و پس از بازرسی ابوصخیر پس از طی 372 کیلومتر وارد شهر نجف می‌شوند.


با توجه به اطلاعات به دست آمده از این سه نقطه مرزی امکانات و زیرساخت ها نسبت به سالهای قبل افزایش قابل توجهی داشته است تا زائرین با آرامش خاطر بیشتری از این نقاط مرزی به کشور عراق وارد شوند.نویسنده : تیم محتوای الوپارک

برچسب ها

مسیر اربعین امام حسین پارکینگ مهران چذابه شلمچه